Keahlian Majlis Raja-Raja



Pahang

Kebawah Duli Yang Maha Mulia Sultan Haji Ahmad Shah Al-Musta'inbillah Ibni Almarhum Sultan Abu Bakar Ri'ayatuddin Al-Mu'adzam Shah
Darjah Kebesaran D.K.P., D.K., D.K.M., S.S.A.P., S.I.M.P., D.M.N., D.K.(Perak), D.K.(Johor), D.K.(Kelantan), D.K.(Terengganu), D.K.(Perlis), D.K.(Kedah), D.K.M.B., D.K.(Brunei), D.K.(Negeri Sembilan), D.K.(Selangor), Qiladah Badr Al-Kubra (Saudi Arabia), Qiladah Al-Sheikh Mubarak Al-Kabir (Kuwait), Grand Order of the Mugunghwa (South Korea), Hon. D.Litt (Malaya), LLD hc (Northrop, USA), Hon.D.Sc. (Bedfordshire, UK.), Hon. PhD. (Civil Engineering) Universiti Malaysia Pahang).
Tarikh/Tempat Keputeraan 24 Oktober 1930 di Istana Mangga Tunggal (bersebelahan Istana Kuning, Pekan Lama, Pahang)
Naik Takhta/Tabal Takhta: 7 Mei 1974
Tabal: 6 Mei 1975
Pendidikan
  1. Sekolah Melayu di Kuala Kangsar, Perak;
  2. Maktab Melayu Kuala Kangsar, Perak;
  3. Worchester College, Oxford, London; dan
  4. University College Exeter, Devon (1951-1953)
Kor.Kol Kehormat Kolonel Kehormat Tentera Udara Diraja Malaysia
Canselor IPTA/IPTA Cancelor Universiti Islam Antarabangsa Malaysia
Yang di-Pertuan Agong Ketujuh (26.4.1979-25.4.1984)
Timbalan Yang di-Pertuan Agong Keenam (21.9.1965-20.9.1970)

Perak

Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Sultan Nazrin Muizzuddin Shah Ibni Almarhum Sultan Azlan Muhibbuddin Shah Al-Maghfur-lah
Darjah Kebesaran

D.K., D.K.S.A., D.K.A., D.M.N., D.K.(Kelantan), D.K.(Selangor), D.K.N.S., D.K.(Perlis), Ph.D (Harvard).

Tarikh/Tempat Keputeraan 27 November 1956 di Pulau Pinang.
Naik Takhta/Tabal Takhta: 29 Mei 2014
Tabal: -
Pendidikan  
Kor.Kol Kehormat  
Canselor IPTA/IPTA  
Yang di-Pertuan Agong  
Timbalan Yang di-Pertuan Agong 13.12.2016 - sekarang

Terengganu

Kebawah Duli Yang Maha Mulia Al-Wathiqu Billah Tuanku Mizan Zainal Abidin Ibni Al-Marhum Sultan Mahmud Al-Muktafi Billah Shah
Darjah Kebesaran D.K.M., D.K.T., D.K.R., D.M.N., S.U.M.Z., S.S.M.T., S.P.M.T., D.K.,(Perlis), D.K.(Johor), D.K.M.B.(Brunei), D.K.(Perak), D.K.(Negeri Sembilan), D.K.(Kedah), D.K.(Kelantan), D.K.(Selangor), S.P.M.J., Commandeur de la Legion d'Honneur (France), The Most Auspicious Order of The Rajamitrabhorn (Thailand), Collar De La Orden Al Merito De Chile (Chile), Necklace of Independence (Qatar), Bintang Republik Indonesia ADIPURNA (Indonesia).
Tarikh/Tempat Keputeraan 22 Januari 1962 di Bandar Kuala Terengganu, Terengganu Darul Iman
Naik Takhta/Tabal Takhta: 15 Mei 1998 / 4 Mac 1999
Pendidikan
  1. Sekolah Rendah Sultan Sulaiman, Kuala Terengganu
  2. Sekolah Menengah Sultan Sulaiman, Kuala Terengganu
  3. Geelong Grammar di Melbourne, Australia (1980-1981)
  4. International University - Europe, England (1988)
Kor.Kol Kehormat
  1. Kolonel Yang Di-Pertua Kor. Ordnans DiRaja
  2. Kolonel Yang Di-Pertua Kor. Armor DiRaja
Canselor IPTA/IPTA UiTM
Yang di-Pertuan Agong Ketigabelas (13.12.2006-12.12.2011)
Timbalan Yang di-Pertuan Agong
  1. Kesebelas (26.04.1999-12.12.2001)
  2. Keduabelas (13.12.2001-12.12.2006)

Perlis

Duli Yang Maha Mulia Tuanku Syed Sirajuddin Ibni Almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail
Darjah Kebesaran

D.K.P., D.K., S.S.P.J., D.K.M., D.M.N., D.K. (Perak), D.K (Negeri Sembilan), D.K. (Kedah), D.K. (Kelantan), D.K.M.B. (Brunei), D.K. (Selangor), D.K. (Pahang), D.K. II (Terengganu), S.P.M.J., S.P.C.M., S.S.M.T., Grand Order of King Tomislav (Croatia), Grand Collier De L'Independence (Grand Medal of the Independence) - Cambodia, Grand Croix De L'Ordre (Royal Sash) - Cambodia, Cavaliere Di Gran Croce Decorato Di Gran Cordone (Italy), Qiladah Badr Al-Kubra (Arab Saudi), Decoration of Omayad - The Finest Decoration (Syria), Knight of the Royal Order of the Seraphim (Sweden), Grand Cordon of the Order of the Sacred Treasure (Japan).

Tarikh/Tempat Keputeraan 17 Mei 1943 di Bandar Diraja Arau, Perlis
Naik Takhta/Tabal

Takhta: 17 April 2000
Tabal: 7 Mei 2001

Pendidikan
  1. Sekolah Melayu Arau (sekarang Sek. Keb. Tengku Budriah);
  2. Sek. Rendah Wellesley, Pulau Pinang (1955);
  3. Penang Free School;
  4. Wellingborough Public School, England (1963); dan
  5. Akademi Tentera Diraja Sandhurst, United Kingdom (1964-1965)
Kor.Kol Kehormat
  1. Kolonel Yang DiPertua Kor Polis Tentera Diraja; dan
  2. Kolonel Yang DiPertua Rejimen Kor Renjer Diraja
Canselor IPTA/IPTA Cancelor Universiti Sains Malaysia
Yang di-Pertuan Agong Keduabelas (13.12.2001-12.12.2006)
Timbalan Yang di-Pertuan Agong -

Selangor

Duli Yang Maha Mulia Sultan Sharafuddin Idris Shah Alhaj Ibni Almarhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Alhaj
Darjah Kebesaran

D.K., D.M.N., D.K. (Terengganu), D.K. (Kelantan), D.K. (Perak), D.K. (Perlis), D.K. (Negeri Sembilan), D.K. (Kedah), D.K. (Johor), S.P.M.S., S.S.I.S., S.P.M.J., Commandeur de la Legion d'Honneur (France).

Tarikh/Tempat Keputeraan 24 Disember 1945 di Istana Jemaah, Klang, Selangor (sekarang dikenali Kolej Islam Sultan Alah Shah, Klang)
Naik Takhta/Tabal

Takhta: 22 November 2001
Tabal: 8 Mac 2003

Pendidikan
  1. Sek. Men. Raja Muda, Kuala Lumpur;
  2. St. John Institution, Kuala Lumpur (1954-1959);
  3. Perth, Australia (1960-1964); dan
  4. England (1965-1968)
Kor.Kol Kehormat Kapten Yang DiPertua Tentera Laut Diraja Malaysia
Canselor IPTA/IPTA Canselor Universiti Putra Malaysia
Yang di-Pertuan Agong -
Timbalan Yang di-Pertuan Agong -

Negeri Sembilan

Duli Yang Maha Mulia Tuanku Muhriz Ibni Almarhum Tuanku Munawir
Darjah Kebesaran

D.K., D.M.N., D.K. (Perak), D.K. (Perlis), D.K. (Selangor), D.K. (Kedah), D.K. (Kelantan), D.K. (Johor), D.K. (Terengganu), D.K.Y.R., P.P.T.

Tarikh/Tempat Keputeraan 14 Januari 1948 di Istana Seri Menanti, Kuala Pilah, Negeri Sembilan
Naik Takhta/Tabal

Takhta: 29 Disember 2008
Tabal: 26 Oktober 2009

Pendidikan
  1. Sekolah Tuanku Muhammad, Kuala Pilah, Negeri Sembilan;
  2. Sekolah Tunku Besar Tampin, Negeri Sembilan;
  3. Sekolah George V, Seremban, Negeri Sembilan;
  4. Aldenham School, Elstree; dan
  5. University of Wales Aberystwyth
Kor.Kol Kehormat
  1. Kolonel Yang DiPertua Rejimen Semboyan DiRaja; dan
  2. Kor Jurutera Letrik dan Jentera DiRaja
Canselor IPTA/IPTA Canselor Universiti Kebangsaan Malaysia
Yang di-Pertuan Agong -
Timbalan Yang di-Pertuan Agong -

Johor

Duli Yang Maha Mulia Sultan Ibrahim Ibni Almarhum Sultan Iskandar
Darjah Kebesaran  
Tarikh/Tempat Keputeraan 22 November 1958 di Hospital Besar Johor Bahru (sekarang Hospital Sultanah Aminah)
Naik Takhta/Tabal 23 Januari 2010
Pendidikan
  1. Sek. Temenggong Abdul Rahman (1), Johor Bahru, Johor
  2. Trinity Grammer School, Australia (1968-1970)
  3. Pusat Latihan Tentera Darat (PULADA), Kota Tinggi, Johor
  4. Fort Benning Georgia, Amerika Syarikat
  5. Fort Wracker, Amerika Syarikat; dan
  6. The Fletcher School of Law and Diplomacy, Tufts University, USA.
Kor.Kol Kehormat  
Canselor IPTA/IPTA  
Yang di-Pertuan Agong  
Timbalan Yang di-Pertuan Agong  

Kelantan

Kebawah Duli Yang Maha Mulia Sultan Muhammad ke-V
Darjah Kebesaran D.K., D.K.M, D.M.N., D.K. (Selangor), D.K. (Negeri Sembilan), D.K. (Johor), D.K. (Perak), D.K. (Perlis), D.K. (Kedah), D.K.(Terengganu), S.P.M.K., S.J.M.K., S.P.K.K., S.P.S.K.
Tarikh/Tempat Keputeraan 6 Oktober 1969 di Kota Bharu, Kelantan
Naik Takhta/Tabal Takhta: 13 September 2010
Pendidikan
  1. Sekolah Rendah Sultan Ismail 1, Kota Bharu;
  2. Alice Smith School, Jalan Bellamy, Kuala Lumpur;
  3. Oakham School, Rutland, England (1989);
  4. St. Cross College and Oxford Centre for Islamic Studies (1989-1991);
  5. Huron University College, London;
  6. Deutsche Stiftung Internationale Entwicklung (1990);
  7. European Business School London
Kor.Kol Kehormat  
Canselor IPTA/IPTA  
Yang di-Pertuan Agong 13.12.2016 - sekarang
Timbalan Yang di-Pertuan Agong Keempatbelas (13.12.2011 - 12.12.2016)

Kedah

Kebawah Duli Yang Maha Mulia Al-Sultan Almutasimu Billahi Muhibbudin Tuanku Alhaj Abdul Halim Mu'adzam Shah Ibni Almarhum Sultan Badlishah
Darjah Kebesaran D.K., D.K.H., D.K.M., D.M.N., D.U.K., D.M.K., D.K.(Kelantan), D.K.(Pahang), D.K.(Selangor), D.K.(Perlis), D.K.(Negeri Sembilan), D.K.(Johor), D.K.(Terengganu), D.K.(Perak), D.K. (Brunei), D.P.(Sarawak), D.U.N.M., S.M.D.K., S.H.M.S., S.G.M.K., S.P.M.K., S.S.D.K., Grand Cordon of The Order of the Rising Sun of Japan, Bintang Maha Putra Adipradana (Indonesia), Order of the Rammata Thailand, Honourable Knight Grand Cross Order of the Bath of U.K., Asso. Knight Order of St. John., Hon. Ph.D (UUM), Collar of the Supreme Order of the Chrysanthemum and Grand Cordon of the Supreme Order of the Chrysanthemum (Japan), The Knight of the Most Illustrious Order of the Royal House of Chakri (Thailand).
Tarikh/Tempat Keputeraan 28 November 1927 di Alor Star, Kedah Darul Aman.
Naik Takhta/Tabal Takhta: 15 Julai 1958
Tabal: 20 Februari 1959
Pendidikan
  1. Sekolah Melayu Titi Gajah, Alor Star, Kedah;
  2. Maktab Sultan Abdul Hamid, Alor Star, Kedah; dan
  3. Wadham College, Oxford, London (1952)
Kor.Kol Kehormat
  1. Kolonel Yang DiPertua Kor Perkhidmatan Diraja; dan
  2. Kolonel YDP Rejimen Askar Melayu Diraja (RAMD)
Canselor IPTA/IPTA Cancelor Universiti Utara Malaysia
Yang di-Pertuan Agong
  1. Kelima (21.9.1970-20.9.1975)
  2. Keempatbelas (13.12.2011 - 12.12.2016)
Timbalan Yang di-Pertuan Agong
  1. Keempat (21.9.1965-20.9.1970)
  2. Ketigabelas (13.12.2006-12.12.2011)

Sarawak

Tuan Yang Terutama Tun Pehin Sri Haji Abdul Taib Mahmud
Darjah Kebesaran S.M.N., S.B.S., D.K.(Johor), D.K. (Brunei), D.K. (Pahang), S.P.D.K., S.U.M.W., S.S.D.K., D.G.S.M., D.P.P.N., S.S.S.A., S.P.M.T., KT.W.E. (Thailand), KEPN (Indonesia), K.O.U. (Korea), AO (Australia), P.P.K.
Tarikh/Tempat Kelahiran  
Tarikh Dilantik
  1. Dilantik menjadi Yang di-Pertua Negeri pada 1hb. Mac 2014 selama tempoh 4 tahun
Pendidikan  
Kor.Kol Kehormat  
Canselor IPTA/IPTA  

Pulau Pinang

Tuan Yang Terutama Tun Dato' Seri Utama (Dr.) Haji Abdul Rahman Bin Haji Abbas
Darjah Kebesaran D.M.K., S.M.N., D.U.P.N., S.P.D.K., D.P., D.M.P.N., D.J.N.
Tarikh/Tempat Kelahiran 15 April 1938 di Permatang Rambai, Kepala Batas, Pulau Pinang
Tarikh Dilantik
  1. 1 Mei 2001 hingga 30 April 2005;
  2. 1 Mei 2005 hingga 30 April 2009;
  3. 1 Mei 2009 selama tempoh 2 tahun;
  4. 1 Mei 2011 selama tempoh 2 tahun;
  5. 1 Mei 2013 selama tempoh 2 tahun; dan
  6. 1 Mei 2015 selama tempoh 2 tahun.
Pendidikan
  1. Sekolah Melayu Permatang Sintok, Kepala Batas (1946-1953);
  2. Maktab Perguruan Sultan Idris, Tanjung Malim, Perak (1955-1958);
  3. Maktab Perguruan Bahasa Kuala Lumpur (1960-1962); dan
  4. Universiti Malaya (1970-1973)
Kor.Kol Kehormat  
Canselor IPTA/IPTA  

Melaka

Tuan Yang Terutama Tun Datuk Seri Utama Mohd. Khalil Bin Yaakob
Darjah Kebesaran S.M.N., D.U.N.M., S.U.M.Z., S.J.M.K., S.S.A.P., P.S.M., S.I.M.P., S.P.D.K., D.P., D.S.A.P., J.S.M., S.M.P., G.C.O.M. (GER).
Tarikh/Tempat Kelahiran 27 Disember 1937 di Kuantan, Pahang.
Tarikh Dilantik
  1. 4 Jun 2004 hingga 3 Jun 2008;
  2. 4 Jun 2008 selama tempoh 4 tahun; dan
  3. 4 Jun 2012 selama tempoh 4 tahun.
Pendidikan
  1. Sekolah Ahmad Shah, Pekan, Pahang;
  2. Kolej Melayu Kuala Kangsar, Perak (1959);
  3. Universiti Malaya (1962).
Kor.Kol Kehormat  
Canselor IPTA/IPTA Cancelor Universiti Teknikal Malaysia Melaka

Sabah

Tuan Yang Terutama Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar Bin Haji Mahiruddin
Darjah Kebesaran S.M.N., S.P.D.K., P.G.D.K., P.J.N., A.S.D.K., J.P.
Tarikh/Tempat Kelahiran 5 November 1953 di Pulau Tambisan, Sandakan, Sabah.
Tarikh Dilantik
  1. 1 Januari 2011 selama tempoh 4 tahun; dan
  2. 1 Januari 2015 selama tempoh 4 tahun.
Pendidikan
  1. B.A. (Hons) Law,
  2. Barisster-At-Law
Kor.Kol Kehormat  
Canselor IPTA/IPTA Cancelor Universiti Malaysia Sabah